Redobandirea cetateniei romane

25 april 2020 123

Buna ziua. In octombrie 2018 am depus actele pentru redobandirea cetateniei romane. Din motiv ca nu am certificatul de nastere al tatalui, nu l-am anexat la dosar. Singurul document pe care il am legat de tatal meu este certificatul de stabilire a paternitatii. Tatal meu nu a fost casatorit cu mama, si este din Belorusia. Niciodata nu l-am vazut si nu stiu unde este la momentul de fata sau cum poate fi gasit.
Intrebarea mea este daca ar putea aparea probleme din cauza lipsei certificatului de nastere al tatalui. Nu ar fi trebuit sa fiu informat de catre autoritatile romane pana acum despre lipsa acestuia? Din cate inteleg ei sunt obligati in decurs de pana la 6 luni de la depunerea actelor sa verifice actele depuse. In cazul in care ar putea fi o problema lipsa documentului dat, unde as putea sa il gasesc?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Cetățeniea se obține pe linia cel puțin a unui părinte, daca acesta a avut propriu sau un ascendent a fost RO, rezultînd din condițiile legislației.
Daca tata nu a avut cetățenie sau părinții acestuia, atunci nu e nevoie, nici nu e temei de a obține cetățenia română, mergeți pe baza actelor... mai detaliat mamei.

28 april 2020