Redobandirea cetateniei române

06 june 2019 114

Buna ziua! Vreau sa depun dosarul pentru redobandirea cetateniei romane. Bunica mea sa născut in 1913, s. Hijdieni, r. Glodeni, Moldova. Am numai certificatul de deces. Am dreptul să obțin cetățenia română? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
pentru redobîndirea cetățeniei RO urmează să faceți proba că unul dintre rude a deținuto anterior, poate fi unul dintre bunei sau părinți, din cîte cunosc, nu era obligatoriu două persoane.
Dacă Bunica e unica formă de probă a deținerii anterior a cetățeniei RO, urmează identificați datele despre aceasta din arhivă... mai detaliat sau posibil parohie locală dacă sunt așa înregistrări, contrar va fi nevoie să parcurgeți drumul prin instanța de judecată pentru constatarea faptelor care au valoare juridică; adică nașterea cît și locul acesteia a bunicii

06 june 2019