Redobândirea cetățeniei române pentru copil minor al cărui tată se află peste hotare

14 january 2021 14

Dorim sa facem actele române pentru toată familia. Copilul de 14 ani este din prima căsătorie a soției. Tatăl copilului este in Germania. Cum sa facem actele? E nevoie de acordul tatălui. Daca el dă acordul, e posibil cumva online sau trebuie ca el sa fie prezent aici la notar? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Detaliile va pot fi comunicate de autoritatea ce urmează sa receptioneze cererea si pachetul de acte.
Poate fi notarial, poate prin ambasada, in posibil nu e necesar acordul. Solicitati informatia de la prima sursă, ei dicteaza regula, des se schimba năravul.

16 january 2021

Multumesc

16 january 2021