Reducere din pedeapsa

09 january 2022 88

Buna ziua. Poate fi aplicata reducerea din pedeapsa in privinta unei persoane care a fost condamnata, in temeiul art. 165 alin. 2, la 7 ani de inchisoare in penitenciar de tip inchis? Persoana in cauza a ispasit 4 ani si 3 luni din pedeapsa pronuntata. Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Condamnatul poate dispune de aplicarea art. 91, doar că la caz urmează să execute 2/3 din pedeapsa aplicată ceea ce reiese o perioadă de aproximativ 4 ani și 6 luni pentru a putea beneficia de liberarea condiționată de pedeapsă înainte de termen. Totodată acesta urmează să realizeze programul individual... mai detaliat de executare a pedepsei pentru a putea solicita prin cerere către admnistrația penitenciarului aplicarea art. 91 CP.

11 january 2022