Reducerea pedepsei in contextul amnistiei 2021

10 january 2022 135

Buna ziua. Ispasesc pedeapsa pentru cauzarea unui accident rutier (art. 264 alin. 4 CP) la penitenciar de tip deschis. Articolul 8 din Legea privind amnistia scrie ca pot benificia de reducerea pedepsei cu o treime. Este vorba de o treime din termenul ramas sau din intregul termen la care am fost condamnat?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună,

Va referiți probabil la art. 7 din lege, reducerea se face din termenul de pedeapsa pentru care ați fost condamnat.

Ca sa puteți beneficia urmează sa solicitați printr-o cerere aplicarea acestor prevederi înaintată administrației penitenciarului.

11 january 2022