Referitor la introducerea bunurilor prin vama in Moldova

07 july 2020 21

Buna! Am procurate 3 piese auto pretul carora este 240 Euro, am factura si bonul care confirma suma! Vreau sa le aduc in Moldova pentru uz personal, sunt persoana fizica. Cum as putea sa o fac si de ce am nevoie? Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

La introducerea pieselor in țară veți fi supus la plata taxei vamale și anume pentru faptul că acestea depășesc suma de 300 de euro.

În rest cei de la frontieră pot avea obiecții la faptul că piesele sunt în partidă economică ceea ce denotă că nu sunt pentru uz personal,... mai detaliat dvs având poziția de a argumenta că aceste nu sunt destinate activității economice și într-adevăr sunt pentru uzul dvs personal.

08 july 2020