Referitor la locul de munca

21 may 2019 46

Buna ziua! Sunt angajata la un centru de creatie de doi ani. Ieri am avut ocazia sa aflu ca am fost angajata pe parcursul concediului de maternitate al unei doamne care nu se stie daca se intoarce la lucru sau nu. Nu am fost anuntata despre acest fapt, nici in contractul individual de munca nu este indicat (de fapt, nu mi-au dat o copie). Acum nu stiu ce sa fac - sunt mama singura, locuiesc la gazda, copilul la scoala, nici o sursa de nicaieri. Ce as putea face in acest caz, unde sa ma adresez? Mentionez ca la serviciu sunt angajate persoane fantome care demult nu mai lucreaza, dar pentru mine nu-i loc, nu-s ore. Mi-au zis ca nu pot lua concediu, dar voi primi concediale la eliberarea din functie pe 17 iulie. Iar in septembrie daca vor fi ore, vor vedea ce fac cu mine. Asta e culmea, eu am lucrat in invatamant 13 ani, la ei 2 ani. Poate ma puteti ajuta cu un sfat juridic. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În acest sens vă propun sa contactați inspectoratul muncii și depune o sesizare.
Totuși urmează a vă reaminti dacă ați semnat un contract și care a fost perioada, determinată sau nedeterminată.
Colaborați cu cei de la inspecție, de regulă sunt receptivi.

21 may 2019