Referitor la prezumția paternitații

22 january 2021 85

Suntem în proces de divorț, care nu e finalizat. Fosta soție recent a născut un copil de la alt bărbat. După lege, copilul nou-născut ar trebui să obțină numele meu de familie, dar nu doresc acest lucru. Pot scrie o cerere/declarație ca numele meu de familie sa nu fie acordat copilului?

Jurist comments 2

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Veceslav.

Cererea privind contestarea paternităţii poate fi depusă timp de un an din momentul de cînd ați aflat sau trebuia să fi aflat despre înscrierea privind paternitatea.
Astfel, trebuie să vă asigurați că în certificatul de naștere al copilului născut, figurați dumneavoastră în calitate de tată al copilului.

Paternitatea poate fi... mai detaliat contestată numai pe cale judecătorească, dacă aveți deja un proces pornit, puteți solicita asta în cadrul procesului.

Succes.

22 january 2021
M P
  • Legal consultant

De asemenea, prezumţia de paternitate a soţului (fostului soţ) poate fi înlăturată printr-o declaraţie a soţilor (foştilor soţi) depusă personal. În cazul în care soţii (unul din ei) nu se pot prezenta personal, declaraţia se autentifică notarial şi se expediază la organul de stare civilă.

Deci, dacă ambii soți declarați... mai detaliat că dumneavoastră nu sunteți tatăl copilului, atunci nu ve-ți fi înscris în certificatul de naștere. În lipsa acordului soției, vă adresați instanței de judecată așa cum am menționat mai sus.

22 january 2021