Referitor la procesul-verbal contraventional cu privire la un accident rutier

15 november 2020 168

Salut! S-a intamplat un accident rutier. Nu am apelat la Politie, deoarece am considerat ca putem folosi procedura amiabila de documentare. Am constatat, insa, ca pagubele sunt mai mari de 10.000 lei. Intrebarea este: putem oare sa ne adresam inspectoratului pentru intocmirea procesului verbal si actelor constatatorii sau este tarziu deja?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună.

Termenul de prescripție al contravențiilor este de 1 an.

Deci, te poți adresa în decursul unui an de zile din momentul săvârșirii contravenției.
Important este să deții probele suficiente.

Succes!

16 november 2020