Refuz de pensia alimentara pentru copii

06 september 2019 77

Buna ziua. Eu cu sotul suntem divortati de bun acord. Pot eu cumva legal sa ma dezic/sa refuz pensia alimentara pentru copii, eu nu am neboie de ea.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Pensia de întreținere este special destinată pentru copil și fiecare dintre părinți sunt obligați să contribuie în mod egal la creșterea, dezvoltarea și educația copilului.
În calitate de părinte nu va puteți dezice/renunța la pensia de întreținere din partea celuilalt părinte, întrucât acești mijloace bănești nu va sunt destinate Dvs.,... mai detaliat ci copilului care la sigur are necesitate, și al cărui interes major este protejat de lege și în eventualitatea unui litigiu referitor la această pretenție de către instanța de judecată.

În cazul în care părintele obligat la plata pensiei nu o face benevol, urmează mai întâi să vă adresați în instanța de judecată și după la exucutorul judecătoresc.

Nici un notar public nu va accepta legalizarea semnăturii Dvs pe o declarație prin care renunțați ca tatăl copilului să-i achite acestuia pensie de întreţinere.

12 september 2019