Regimul de şedere

25 april 2018 13

Bună! Dacă ambii părinţi au paşapoarte românești, iar copilul minor de 14 ani are doar pasaport biometric moldovenesc, în momentul cand parasesc tara la aeroport, trebuie sa aiba bilet dus-intors, plus 50 euro pentru fiecare zi? Ce se intimpla daca copilul se întoarce peste 1 an de zile, si inapoi pleaca deja cu documente românești?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În prezența pașaportului biometric RM nu sunt condițiile sus menționate, iar faptul ca minorul se întoarce peste 1 an nu va crea probleme n RM, probleme pot apărea la capitolul aflarii în tara unde a plecat.
Ulterior cu doc. RO, se considera alta perosana cu alte date de identificare și... mai detaliat nu ar trebui sa apara probleme.

06 september 2018