Regres

08 may 2019 44

Buna ziua. Fiind casatoriti, am luat apartament prin ipoteca unde sotul era debitor iar sotia fidejusor. Peste un an am divortat, apartamentul ramanand jumatate a sotiei si jumatate a sotului. In tot acest timp, sotul ca debitor n-a achitat creditul ipotecar, dar a achitat sotia si il achita in continuare. Are dreptul sotia sa se adreseze in judecata cu regres fata de fostul sot pentru ca sa recupereze banii achitati in locul fostului sot ca debitor?

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Salut Maria,

Da, dreptul fidejusorului de a se adresa cu acțiune în regres este garantat de Codul civil al Republicii Moldova.

Totodată, urmează să țineți cont de faptul că dacă ipoteca a fost luată în timpul căsătoriei, atunci ambii soți urmează să o restituie egal, adică în acțiunea în regres puteți pretinde... mai detaliat la jumătate din suma achitată de Dvs. pentru apartament.

08 may 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Completînd cele enunțate, în dependență de cuantumul achitat de către soț în raport cu cel achitat de catre soție, puteți acționa în ordine de regres soțul, iar în finalitate, solicita transmiterea în proprietatea dumneavoastră a cotei ce revinea soțului.
Adică, dacă achitați integral/sau in cea mai mare parte doar dumneavoastră... mai detaliat in urma desfacerii căsătoriei, în temeiul acțiunii de regres cit și a faptului că bunurile dobindite de soți in timpul casatorie ar reveni a cite 1/2 fiecăruia, puteți pretinde ca imobilul sa fie înregistrat integral după dumneavoastră.

09 may 2019