Regulament intern ACC

23 may 2021 81

O asociatie de locatari (ACC) a elaborat un regulament intern care prevede amenzi pentru diferite incalcari. Este legal asa ceva?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Desigur. O asemenea prevederi în regulamentul intern se aprobă de către Consiliul de administrare care nu contravine sub nici o formă legii.

Urmează de a fi respectată procedura de aplicare a amenzii, iar în cazul încălcărilor comise de către locatari inițial să i se ofere un termen de înlăturare a... mai detaliat neajunsurilor în caz de posibilitate iar dacă acesta refuză să-i fie aplicată amenda sub semnătură și să-i înmâneze un exemplar sau în prezența martorilor dacă acesta refuză.

24 may 2021