Remunerarea stagierii

05 june 2018 569

Bună ziua. Am făcut stagiere timp de o luna la o intreprindere. Înainte de a începe stagierea, am semnat un contract ca mi se va achita stagierea cu suma 2150 lei, munca este în schimburi (1 zi peste 3). Am încheiat luna și am aflat ca ei achita salariul peste 2 luni, ceea ce nu-mi convine si am decis sa plec. Ei m-au atenționat ca nu vor achita stagierea. La început nici nu au menționat ca în caz dacă nu rămân mai departe, nu se achita stagierea. Ce sa fac? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Valeriu Drăgălin
  • Legal consultant

Salutare,
În Moldova există o reglementare foarte slabă a stagiilor (mai ales în comparație cu UE), astfel multe aspecte depinde de specificul contractului. Dacă contractul prevede remunerare lunară, atunci recomand să depui o cerere către angajator prin care ceri să ți se achite restanțele contractuale. Dacă acesta va refuza recomand să... mai detaliat depui o plângere la Inspecția Muncii.
Din nou, atrage atenție la contractul semnat cu angajatorul și caluzele acestuia!

05 june 2018
Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Achitarea salariului cu o intarziere permanenta de 2 luni nu este un lucru normal. In orice caz, patronul nu are dreptul sa nu achite stagierea, chiar daca ati plecat din propria initiativa. Insistati, pe toate caile legale, sa va plaseasca si vor plati. Altfel nu poate fi.

05 june 2018