Renunțare la moștenire

08 october 2021 4

Buna ziua. Vreau să renunț la a-l moșteni în viitor pe tatăl meu, deoarece nu vreau să-i moștenesc și datoriile. Am o fiică minoră. Dacă eu renunț la moștenire, ea va deveni moștenitoarea bunurilor și a datoriilor lui in locul meu? Mai am doi frați. Nu știu daca voi moșteni prin testament sau prin lege, dar nu am nevoie de nimic. Fiica mea poate fi impusă sa primească moștenirea?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nimeni nu poate fi impus, este un drept al părților de care pot dispune, fiecare succesor legal poate depune cerere la notarul care a deschis procedura succesorală cerere de renunțare la moștenire

09 october 2021