Renuntare la mostenire

16 december 2020 33

Buna ziua. Tatal meu a decedat si eu vreau sa renunt la cota mea de mostenire ca sora mea sa devina unicul mostenitor cu drepturi depline. De ce acte are nevoie sora? Eu sunt stabilita in Canada si nu pot sa ma prezit in Moldova la notar. E valabila o declaratie scrisa privind renuntarea la mostenire de mana? Multumesc pentru raspuns.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Trebuie sa mergeti la ambasada Moldovei/consulat, si sa faceti o declaratie autentificata acolo, despre renuntarea la mostenire. Se face in termen de max 3 luni de la deces. Cu declaratia respectiva in original, sora trebuie sa mearga la notar pentru deschiderea procedurii succesorale. Notarul ii va... mai detaliat explica mai departe ce trebuie sa faca si ce acte trebuie sa prezinte.

17 december 2020