Renunțarea la copii

26 february 2021 100

Bună ziua! Am divorțat recent și a fost stabilită pensia alimentară pe care trebuie să o achit lunar pentru întreținerea copiilor minori. La moment nu am posibilitatea să achit așa sumă. Fosta soție nu-mi permite să-mi văd copiii. Este posibilă să mă dezic de acești copii? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua Andrei,
Faptul ca ai gasit acest site, si poti sa te folosesti de internet, da dovada ca nu esti pierdut pentru societate. Tu in calitate de tata esti responsabil pentru actiunile tale si pentru copii care ii ai. Copii nu au nici o vina ca au fost adusi in... mai detaliat aceasta lume de catre parinti care nu au posibilitati.
Iti recomand sa te aduni sa privesti cu incredere in siua de maine si sa lucrezi pentru a intretine copii tai si pe tine. Nu poti sa intorci timpul inapoi ca sa alegi alta cale, cel putin pana nu se inventeaza masina timpului. Acum accepta responsabilitatile care singur ti le-ai asumat si nu cauta cai usoare.

27 february 2021
  • Legal consultant

Bravo Victor, i-ai șters nasul lui Andrei.

28 february 2021