Reparare prejudiciu

05 july 2018 25

Buna ziua. In cazul in care nu returnez telefonul de serviciu dupa concediere din propria initiativa, angajatorul are dreptul sa retina din salariu, compensatii etc. costul telefonului?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Ion,
Nu sunteți în drept să rețineți un bun ce nu va aparține.
Există riscul să fiți atras și la răspundere contravențională în baza art 335 Cod Contravențional al RM
Articolul 335. Samavolnicia
Samavolnicia, adică exercitarea în mod arbitrar a unui drept efectiv sau presupus prin încălcarea ordinii... mai detaliat stabilite de legislaţie, fără a se cauza vreo daună considerabilă persoanei,
se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.

Vedeți o situație similara: https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/repararea-prejudiciului

06 july 2018