Reparatia acoperisului comun

14 july 2021 87

Buna ziua. Intr-o casa cu 2 apartamente, acoperisul comun este vechi, deteriorat. In apartament am facut reparatie. Vrem sa reparam si acoperisul, dar vecina e impotriva.
Exista vreo lege pentru apararea bunurilor in cazul dat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Ar fi vorba de legea condominiu unurilor imobile https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=99479&lang=ro.

Sau puteți notifica despre intenție în scris, apoi faceti lucrari pe cont propriu iar cu devizul de cheltuieli solicitați diferența, daca nu e deacord, prin instanță.

14 july 2021