Reperfectarea buletinului de identitate

14 may 2019 40

Buna ziua, dragi avocati! Eu ma alfu cu trai permanent peste hotare, buletinul meu este expirat din 2013, nu mai am resedinta in Moldova. Inteleg ca trebuie sa am o resedinta pentru a reinnoi buletinul. Imi spuneti, va rog:
1. Care este termenul cel mai scurt pentru resedinta temporara?
2. Toata procedura de resedinta si obtinerea buletinului o pot face in 2 zile?
Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Actualmente nu este obligatoriu de a fi înregistrat cu reședința pentru a putea perfecta actele de identitate.
Tarife și termene vedeți aici http://www.asp.gov.md/node/1381
Pentru concretizări puteți apela 14909

15 may 2019