Reprezentare

24 june 2019 19

Stimați juriști, bună ziua. Cine poate să mă ajute? In cazul in care persoana a fost lovită de un automobil, e in reanimare deja de mult timp, nu putem discuta cu el. Noi, copiii majori (reprezentanti) putem sa ne adresam la organul de politie care examineaza cauza, la compania de asigurare sa ne compenseze cheltuielile, sau doar el poate (împuternicire, procură nu avem)? Vă mulțumesc pentru răspuns.

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua.
D-na Ana, dvs. ați răspuns singură la întrebarea care vă interesează. Nu puteți reprezenta victima în cazul în care nu aveți împuternicire de la el. Tot la acest capitol, dacă victima este conștientă, poate vorbi, semna, îi semnează mandatul unui avocat și el deja pe viitor îi va reprezenta... mai detaliat drepturile la organele de drept.
Cu referire la incasarea prejudiciului, este posibil doar printr-o hotărîre a instanței de judecată. În cazul dat vorbim de un dosar penal, consider că, pentru incasarea unor sume bănești cu titlul de prejudiciu material/moral, este necesar de a depune în cadrul procesului penal acțiunea civilă. Iar art. 219 alin. (6) Co de Procedură Penală prevede că, (6) Acţiunea civilă poate fi înaintată în numele persoanei fizice sau juridice de către reprezentanţii acestora.

03 july 2019