Restabilire la locul de muncă

15 january 2023 42

Buna! Mama mea a câștigat judecata intentată împotriva școlii din localitate. Judecata a hotărât ca mama să fie restabilită în postul deținut anterior, să-i fie achitat salariul pentru perioada absenței forțate de la locul de munca (2 ani) și să-i fie plătite prejudicii morale. Hotărârea este cu drept de apel. Cum aflăm dacă aceasta a fost atacată sau nu la Curtea de Apel? Mama nu a primit niciun ban până acum, chiar ddacă au trecut 3 luni. Ce pași ar trebui să urmeze? Mulțumesc frumos!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Mircea.
pentru a vedea dacă a fost sau nu contestată hotărîrea în cauza mami dumneavoastră urmaţi următorii paşi:

1. Accesați pagina instanțelor de judecată la următorul link: https://instante.justice.md/
2. Alegeți judecătoria care a judecat cauza.
3. Selectați rubrica „Cereri şidosare pendinte”.
4. La rubrica „ DENUMIREA DOSARULUI” introduceți numele și prenumele mamei și... mai detaliat apăsați butonul „APLICĂ”
Acolo deja veţi vedea dacă este încheiat, contestat sau transferat.

Ce ţine de executarea hotărîrii de restabilire la locul de muncă atunci

Codul de procedură civilă prevede:
Articolul 256. Executarea imediată a hotărîrii
(2) Hotărîrea judecătorească privind reintegrarea în serviciu a salariatului concediat sau transferat nelegitim urmează a fi executată imediat.

15 january 2023