Restabilirea permisului de conducere

21 august 2020 395

Buna! Am fost privat de dreptul de a conduce pe 16 iulie 2018 pentru o perioada de 2 ani si mi-a fost aplicata amenda 17.500 lei, in temeiul art. 233 alin. 1 CC. Permisul nu mi-a fost ridicat de politie si nici eu nu l-am predat, dar acum nu-l mai am din cauza ca nu mai stiu unde este (l-am pierdut). Care sunt pasii pentru a restabili permisul, va rog mult?

Jurist comments 1

  • Advocate trainee

Salut Alexandru, odată ce ați fost privat de dreptul de a conduce, după expirarea perioadei vă puteți perfecta din nou permisul de conducere. Așadar pentru aceasta adresați-vă către Agenția Servicii Publice ( Secția documentarea conducătorilor auto), acolo o să vă transmită lista actelor necesare (ex. certificat medical etc.). După ce... mai detaliat o să aveți la mână toate actele necesare ve-ți susține și un examen la proba teoretică, după care ve-ți primi noul permis de conducere! Succes!

22 august 2020