Restanțe la credit și achitarea în întregime

11 september 2022 99

Bună ziua. Am 5 credite active în sumă totală de 50.000 lei, toate de la aceeași bancă. Din cauza unui accident nu am avut posibilitatea sa le achit timp de 2 luni, pentru că am stat la pat. Acum vreau să le achit pe toate în întregime. După asta, peste cât timp pot solicita alt credit?

Jurist comments 1

  • Advocate trainee

Buna ziua,
aceasta intrebare nu este una de domeniul juridic.
Analiza posibilitatii acordarii unui credit tine de politica de creditare interna a institutiei financiare.
Dar consider ca in cazul achitarii anticipate integrale a tuturor creditelor si prezentarii probelor ca ati fost implicata intr un accident banca va acorda repetat credit... mai detaliat dvs.
Viata e viata si multe ce se pot intimpla. Important sa nu pierdeti legatura cu banca, si daca sunteti intr o situatie financiara neplacuta sa comunicati permanent cu banca.
In cazul dvs 2 luni nu este asa de mult, eventual creditul ar putea fi cu o dobinda mai mare ca de obicei.

12 september 2022