Restanțe la rambursarea creditelor

04 november 2022 143

Bună ziua. Am mai multe credite de la aceeași bancă, pe care nu le achit de 3 luni. Suma totală a datoriei se ridică la 60 mii lei. Am fost sunată de către un reprezentant al băncii, care mi-a spus că dacă nu achit în termen voi avea restricții de părăsire a țării și cazier juridic ca infractoare, va fi aplicat sechestru pe bunurile mele (un teren de construcții) și pe bunurile mamei (casă, terenuri). Mama, care nu are nici o legătură cu creditele mele (de fapt, nici nu știa de existența acestora), se află în afara țării. Reprezentantul creditorului a sunat-o și a preîntâmpinat-o despre aceleași consecințe ca și pe mine (în privința bunurilor ei și alor mele). De asemenea, i-a comunicat sumele creditelor luate de mine și termenul pentru care au fost luate. Mama nu este nici măcar persoană de încredere și nici numărul ei nu l-am dat băncii. Întrebarea mea este: au ei dreptul să o sune pe mama și să o informeze despre existența creditelor, mărime și termenul acestora, cât achit pe lună și data când au fost luate, dar și să o amenințe cu sechestrul?

Jurist comments 1

  • Advocate

nu au dreptul.....se poate de găsit ceva prin Codul Contravențional sau depune plângere la Comisia Națională a Pieței Financiare, instituția care îi supraveghează.... ......https://www.cnpf.md/ro

05 november 2022