Restantele la pensia alimentara achitate

26 august 2019 112

Buna ziua. A fost pronuntata o hotarire de judecata in privinta pensiei alimentare pe cand nu eram in Republica Moldova. Cand m-am intors, aveam deja datorie de 9.000 lei. Executorul judecatoresc m-a apelat si m-a impus sa scriu o declaratie cand voi putea achita datoria. Am scris ca eu sunt somer si muncesc sezonier in constructie si voi putea achita partial pe timp de vara. A trecut ceva timp (cred ca 40-50 zile) nu am putut achita, dar dupa asta am achitat toata datoria 100 la 100 si la moment nu am nicio restanta. Executorul mi-a pus sechestru pe imobil, iar acum nici nu vrea sa raspunda la telefon si nici in oficiu nu o gasesc. Cand dau de ea, spune ca nu are timp de discutiii. Eu la moment imi doresc sa mi se ridice sechestrul de pe imobil. Eu de la acest fapt am probleme. Cum pot rezolva aceasta problema? Ajutati-ma, va rog!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Aveți necesitatea de a depune o cerere în scris privind ridicarea sechestrului de pe bunul imobil.
Între timp respectați cu strictețe graficul de achitare a pensiei de întreținere.
În cazul în care executorul judecătoresc refuză ridicarea acționați în justiție creditorul(mama copilului), iar pe executorul judecătoresc trebuie să-l atrageți ca intervenit accesoriu.

Succes.

27 august 2019