Restituirea arvunei

21 august 2022 64

Buna ziua. In 2021 am procurat un imobil cu loc de parcare. Am incheiat contract de arvuna pentru parcare (am achitat suma de 1.000 Euro), in contract a fost indicat pretul pentru m2, precum si data încheierii contractului de vanzare-cumparare (august 2022). Acum insa am primit o notificare de la vanzator precum ca pretul s-a marit si contractul va fi incheiat abia in decembrie. Pot sa refuz parcatea si sa primesc arvuna inapoi?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua.

Urmează de studiat contractul de arvună. De regulă, vînzătorul nu este în drept să modifice unilateral prețul contractului. Dvs. sunteți în drept să solicitați executarea obligației așa cum a fost stipulată în contract. De asemenea, puteți obține dublul arvunei din cauza încălcării clauzelor de către vînzător.

24 august 2022