Restituirea gajului

26 october 2019 38

Am decis sa procur un automobil. Cu o zi inainte de a intocmi toate documentele am oferit gaj o suma de bani si iam semnat cu stapanul automobilului un acord ca in ziua urmatoare el imi vinde automobilul, iar in caz de refuz, gajul nu se restituie, toate acestea fara vreun act notarial, doar intre noi doi pe o foaie A5 cu semnaturi. In ziua urmatoare eu am refuzat sa cumpar automobilul. Care este probabilitatea sa-mi recuperez gajul oferit? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Din cele relatate, nu rezultă existența unui raport in sensul gajului, ci este vorba de mai degrabă despre un avans in contul prestației totale.
Urmează a fi studiat textul intocmit, insă, vb la prima vedere, sunteți in drept de a solicita restituirea sumei, iar careva obiecții sau refuz nu se admit.

27 october 2019