Rețineri din salariu în vederea rambursării datoriilor

20 june 2022 119

Bună ziua! În prezent, din salariu mi se rețin 20% la cererea unui executor. Recent alt executor a transmis la locul meu de munca o solicitare pentru reținerea unei părți din salariu. Spuneți-mi, vă rog, care este limita procentuală de rețineri din salariu pentru rambursarea datoriilor? Am un copil minor la întreținere. Soțul nu este angajat. Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Cod de Executare articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul... mai detaliat lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.

20 june 2022