Retragerea plângerii contravenționale

05 february 2022 124

Bună ziua. Am lovit un automobil parcat. Din motiv că nu s-a apropiat nimeni și nu am putut identifica stăpânul, am făcut doar poze ale locului incidentului și ale placutei de înmatriculare, dar din pacate nu am sunat la 112. La scurt timp am fost telefonat de la inspectorat pentru a mă prezenta, unde am cerut să îmi dea datele de contact ale persoanei păgubite. Dacă noi ne împăcăm în ceea ce ține de repararea mașinii avariate și șoferul păgubit e de acord să-și retragă cererea de la poliție, o să fiu tras la răspundere și pentru părăsirea locului accidentului?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua! Dacă Cererea va fi retrasă, procedura contravențională va fi încetată. Pentru părăsirea locului accidentului nu o să fiți trași la răspundere, o să trebuiască doar să reparați integral prejudiciul cauzat.

06 february 2022