Returnarea banilor în regim de urgență din motiv că s-a răzgândit să cumpere imobilul?

13 august 2019 73

Rog un sfat în următoarea situație sau o persoană de contact la cine putem apela. Cu 2 luni în urmă am vândut casa unei familii, care ne-a rugat să achite banii în rate, iar noi am acceptat. Ne-au oferit circa 40% din suma, pentru ca să nu o vindem altor persoane (fiindcă am avut cumpărători care ne ofereau banii toți odată, noi însă am ales această familie, pe care o cunoaștem). Nu am încheiat niciun contract, nu am scris nicio recipisă. Între timp, au apărut conflicte între cumpărători și vecini, iar cumpărătorii refuză deja să mai cumpere imobilul și cer restituirea banilor urgent. Noi le-am comunicat că nu refuzam sa le întoarcem acești bani, doar ca pe moment nu ii avem. Noi am vândut casa pentru a întoarce alte datorii și că am fi dispuși să le întoarcem banii după ce găsim alți cumpărători, însă ei nu sunt de acord și ne amenință că ne vor da în instanța de judecată. Spuneți-ne, vă rog, ce riscăm în cazul în care se va ajunge la instanța de judecată?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
In cazul in care se vor adresa in judecată, poate fi emisa o hotărâre prin care se va incasa de la Dvs suma respectivă.

16 august 2019