Returnarea bunurilor procurate

06 june 2019 29

Buna ziua. Puteti sa imi spuneti: in cazul in care sotul mi-a cadonat o boxa cu microfon, dar mie calitatea sunetului nu imi place, dupa lege eu am dreptul sa returnez boxa la magazin timp de 14 zile?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
este posibil, vedeți
Articolul 19 Înlocuirea produsului de calitate corespunzătoare
(1) Consumatorul este în drept să ceară vînzătorului, în unitatea de comerţ de unde a fost procurat în termen de 14 zile, înlocuirea unui produs nealimentar de... mai detaliat calitate corespunzătoare cu un produs similar celui procurat dacă acest produs nu-i convine ca formă, gabarite, model, mărime, culoare sau dacă nu-l poate utiliza conform destinaţiei din alte cauze, cu efectuarea, în cazul diferenţei de preţ, a recalculului corespunzător
(2) Dacă produsul necesar pentru înlocuire lipseşte, consumatorul are dreptul să rezilieze contractul, iar vînzătorul este obligat să-i restituie contravaloarea produsului.
(3) Cererea consumatorului de a i se înlocui produsul sau de a i se restitui contravaloarea lui urmează să fie executată dacă produsul nu este utilizat, nu şi-a pierdut calităţile de consum şi dacă există probe că a fost cumpărat de la vînzătorul respectiv.

legea integral http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=110237&lang=ro

06 june 2019