Reuperare teren

19 december 2020 39

Cu peste 25 de ani în urmă, am oferit benevol unei vecine în vârstă o porțiune de teren din grădină, pentru ca să aibă acces la drumul principal și pentru a se putea deplasa mai ușor în centrul localității. Aceasta porțiune reprezintă o cărare îngrădită. Iar atunci când au venit cu măsurările în teren (pentru a reactualiza titlurile pentru terenuri) au inclus porțiune de teren în cauză în titlul vecinei. Cum putem recupera legal acest teren? Mulțumim anticipat pentru răspuns!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
este vorba de interacțiunea cu administrația publică locală, unde urmează să fie păstrate date privind loturile inițial atribuite, aceste date urmează a fi cumulate cît și solicitat restabilirea situației. Dacă nu este posibil și nu se v-a admiste o soluție amiabilă, acest subiect urmează a fi soluționat în instanța de... mai detaliat judecată prin anularea titlului cît și solicitat rectificarea înscrisului din registrul cadastral.

22 december 2020