Reziliere contract

05 february 2021 19

Buna ziua. Am incheiat la notar un contract de cumparare a unui apartament intr-un bloc care va fi dat in exploatare in decembrie 2021. Am achitat impozitul, taxa de stat. Acum vreau sa reziliez contractul si sa schimb apartamentul pe unul mai mare, în același bloc locativ. Iarăși trebuie sa achit la notar impozit pe apartamentul mai mare. Întrebarea mea este: impozitul pe care l-am achitat pe apartamentul mai mic nu se întoarce? Am pierdut 6.000 lei cu taxe de stat și impozit. Mersi mult.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. dacă blocul locativ nu este recepţionat final nu puteaţi să încheiaţi contract de vânzare-cumpărare şi nici impozit să achitaţi. Ceea ce a-ţi achitat la notar este taxa de stat şi taxa pentru serviciile notariale, acestea se percep la fiecare tranzacţie.

08 february 2021