Reziliere contract de locatiune

27 october 2018 1284

Buna ziua. Daca am dat in chirie un apartament fara contract de inchiriere, cum trebuie de procedat corect ca sa reziliezi asa numitul contract verbal? Cat timp trebuie sa le dai chiriasilor sa gaseasca alta locuinta? Trebuie de trimis vreun aviz in scris? Dar daca au copil mic?

Jurist comments 8

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna. In cazul in care nu aveti contract nici acord de reziliere nu trebuieste. Dvs., decideti asupra termenului de parasire a apartamentului, dar totodata tineti cont si de faptul ca ei au copil mic. Oferiti-le un termen rezonabil de 15 zile.

27 october 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Având in vedere ca nu aveti un contract im forma scrisa, sunt aplicabile direct prevederile legii, tespectiv-
Termenul pentru reziliere este de 3 luni anticipat, cu notificare scrisa.
Temeiurile pentru reziliere de catre locator sunt doar cele strict prevazute de lege (art. 906 Cod Civil)

27 october 2018

Articolul 906. Rezilierea contractului din iniţiativa locatorului
    (1) Locatorul este în drept să ceară rezilierea contractului dacă locatarul:
    a) nu foloseşte bunul închiriat la destinaţie sau în conformitate cu prevederile contractului;
    b) admite intenţionat sau din culpă înrăutăţirea stării bunului ori creează un pericol real pentru o asemenea înrăutăţire;
    c)... mai detaliat nu plăteşte chiria pe parcursul a 3 luni după expirarea termenului de plată dacă în contract nu este prevăzut altfel;
    d) încheie un contract de sublocaţiune fără acordul locatorului.
    (2) Legea sau contractul pot prevedea şi alte motive de reziliere a contractului de locaţiune din iniţiativa locatorului.

Legea poate prevede si altel motive de reziliere a contractului dar sunt scrise in alta parte undeva ? De exemplu locatorul vrea sa traiasca in apartament cum de avizat sa fie demonstrabil de trimis scrisoare poate sa zica ca nu a ajuns scrisoarea cu aviz?

27 october 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Legea poate prevedea, dar nu in cazul Dvs.
Notificarea despre reziliere, daca sumt intrunite temeiurile prevăzute de lege, poate fi înmânată contra semnătură locatarului, sau expediata prin posta cu aviz de receptie.
Daca temeiurile nu sunt întrunite, atunci așteptați doar expirarea termenului locatiunii si contractul va inceta.

27 october 2018

Eu vorbeam de locator (acela care da in chirie) respectiv e art. 906, art 907 e pentru locatar (care inchiriaza)
Daca nu este un termen de locatiune ?

28 october 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

In acest caz concluziile nu ar fi in favoarea Dvs, respectiv expun situatia din alta perspectivă:
Nerespectarea formei scrise a contractului face să decadă partile acestuia din posibilitatea de a prezenta proba cu martori in instanță.
Cu alte cuvinte, in cazul unui litigiu generat de faptul că ați solicitat fara temei si... mai detaliat fara termen eliberarea spațiului locativ, locatarii nu vor putea proba faptul existenței contractului prin proba cu martori (membri ai familiei, fosti oaspeți).
In aceasta ordine de idei, nu trebuie să trimiteți o notificare scrisa pt ca asta ar fi o proba care ar demonstra existența contractului, ceea ce automat ar impune existenta temeiurilor legale pentru reziliere.
Solicitați verbal eliberarea apartamentului, acordând un termen rezonabil (preferabil 3 luni).
Riscul ca locatarii sa pretinda si dupa 3 luni ca nu au fost preavizati, va apartine, pentru ca nerespectarea formei scrise are consecinte juridice negative și pentru locator. Există posibilități juridice pentru locatari sa pretinda ca termenul locatiunii nu a fost determinat, respectiv se considera a fi încheiat pe 99 ani. De asemenea, locatarii pot demonstra existența contractului prin facturile achitate.
De aceea, cea mai optima solutie in aceasta situatie este incheierea acum a unui contract de locatiune, pe orice termen : 10 zile, 1 luna..

28 october 2018
Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

In cazul in care incheiati acum contract de locatiune o sa fiti obligat sa il inregistrati la Serviciu Fiscal, o sa trebuiasca sa achitati impozitul pe venit etc., incercati pe cale amiabila sa rezolvati aceasta problema mergeti la ei le spuneti care e situatia, le oferiti un termen rezonabil sa... mai detaliat plece, si banuiesc cu asta si o sa se incheie.

28 october 2018

De exemplu care ar fi sanctiunile solicitarii fara temei si fara termen eliberarea spațiului locativ ?

06 november 2018