Rezilierea contractului

12 may 2020 138

Buna ziua. Am luat un credit in marime de 15.000 lei de la o companie de microfinantare. Intre timp, am ramas fara servici si nu aveam posibilitate sa achit la timp. Pentru ca le eram clienta fidela, am cerut in decembrie 2019 sa-mi faca refinantare si mi-au acordat 25.000 de lei. Cu acesti bani, am achitat alte credite. Trebuie sa intorc 50.800, dar pentru ca am achitat doua rate cu intarziere, creditorul a reziliat contractul. Ieri m-au contactat si mi-au zis ca trebuie sa achit in termen de 10 zile suma de 46.000 de lei, altfel ma dau in judecata. Eu nu am asa suma, dar detin o cota parte din apartamentul pe care l-am procurat cu tata. Pentru ca termenul de achitare e pana pe 21, ma gandesc sa transmit cota mea parte tatalui sau concubinului ca sa nu mi-o ia creditorul. Va rog sa-mi dati un sfat cum sa procedez in asa caz. Poate mai bine ajung la judecata si cu ajutorul avocatului sa obtin un grafic normal de achitare lunara la decizia judecatorului? Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Sanda,

Grafic nou în instanta nu o sa obțineți, or, instanta de judecata nu este împuternicita pentru așa ceva.

Însă, puteți reduce penalitatile exagerate in cadrul procesului judiciar. Legea ofera asemenea posibilitate.

13 may 2020
  • Legal consultant

Pentru o consultatie mai detaliata ma puteti contacta.

13 may 2020