Rezilierea contractului

05 january 2021 32

Buna ziua. Am cumpărat un telefon in rate, am semnat contract cu o companie de microfinantare. E posibil sa reziliez contractul a doua zi după semnare?

Jurist comments 3

M P
  • Legal consultant

Bună ziua.

La ce vă referiți când spuneți că vreți să reziliați contractul?

Vreți să restituiți telefonul înapoi și să reziliați ambele contracte sau să păstrați telefonul și să reziliați doar contractul cu compania de microfinațare?

06 january 2021

Daca e posibil sa reziliez contractul de microfinantare și asigurare a telefonului cu achitarea sumei telefonului de la magazin.

06 january 2021
M P
  • Legal consultant

Da, este posibil.

În cazul contractului de asigurare, probabil vă va fi reținută suma pentru zilele în care a fost în vigoare acest contract.

Pentru contractul de microfinanțare, la fel, vor fi reținute comisioanele stabilite în contract.

08 january 2021