Rezilierea contractului cu un agent economic

04 march 2022 33

Bună ziua. Am semnat un contract de colaborare pe trei ani cu un agent de vânzări de cafea. În contract sunt stipulate perioada, penalitate, iar rezilierea contractului e posibilă numai de comun acord. Menționez că după incheierea contractului mentionat, am schimbat denumirea juridică. Cealalta parte mi-a oferit alt contract, pe perioada de trei ani, in care a ridicat nejustificat prețul la aparatul de cafea, fara a-mi oferi altul la schimb. Din motive personale, nu pot indeplini condițiile contractului. Agentul in cauza nu dorește rezilierea contractului pe cale amiabila si mă impune sa cumpar in continuare cafea si ma ameninta cu calcularea penalitatilor. Ce pot face ca să rezolvăm aceasta situatie pe cale amiabila? Mulțumesc frumos.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Situația cam incurcată, pentru început urmează a fi studiat contractul, acolo pot fi raspunsurile, daca sunt abuzuri acestea urmează a fi studiate și înlăturarea, inclusiv prin încetare.

04 march 2022
  • Legal consultant

Buna Olga, eu consider, că agentul economic intenționat a modificat contratul prin acordarea un nou contract. Eu nu exclud, că așa ceva n-a fost prevăzut în vechiul contract, îl verificați. Fugiți de la așa agent economic, ei sunt escroci. Vă gândiți cu juriștii DVS cum să anulați contractul, e imposibil... mai detaliat să vă oblige pe DVS executarea noul contract forțat sau în alt mod. Olga încercați să apelați la instanță și la poliție. Dacă juriștii DVS o să se opună, înseamnă ei se găsesc în cârdășie cu afaceriștii.........

05 march 2022
  • Legal consultant

Eu pot să vă ofer un serviciu la adresare DVS la poliție cu o cerere, apelați la viberul de pe telefonul +373669950.

05 march 2022