Rezilierea contractului de vânzare-cumpărare a unui imobil

07 february 2022 174

Buna ziua. Am cumparat un apartament de la o companie de construcții, ei asigurându-mă că este dat în exploatare. Pe parcurs am aflat că am fost înșelată. Plus la asta, în contract era stipulat că pe data X voi primi actul de primire-predare a apartamentului și cheile, dar acest anhajament nu a fost respectat. Atunci am cerut rezilierea contractului. Acum, contractul este reziliat. În el este indicat termenul de 5 zile bancare pentru restituirea banilor prin transfer, dar au trecut deja 10 zile și nu am primit banii. Ce pot face? Mulțumesc.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Noroc Stela, n-o să fie nici peste 10 zile și nici-o dată, DVS ați dat peste niște escroci, este o modalitate de a te adresa la poliție cu o cerere, dar cum mă contactați la viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta mai detailat.

08 february 2022
  • Advocate

......dacă deja ați desfăcut contractul și credeți că este de rea-credință partea adversă, poate depuneți urgent o cerere de chemare în judecată cu solicitarea aplicării măsurilor de asigurare a acțiunii........sechestru pe sume de bani sau bunuri conform valorii acțiunii..............spuneți că ați cumpărat?????există contract de vânzare-cumpărare autentificat notarial și înregistrat provizoriu... mai detaliat dreptul de proprietate al Dvs. la ASP???? când a fost încheiat acest contract???? care este starea blocului de locuit?????....spuneți că ați aflat că ați fost înșelată.....concretizați vă rog ce ați aflat????

08 february 2022