Rezilierea contractului individual de munca

23 april 2019 185

Care ar fi procedura de reziliere a contractului individual de munca si incheiere unui alt tip de contract?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Liudmila

Mai întâi urmează să înceteze raportul individual de munca în baza CIM pentru este necesar fie ca salariatul își da demisia și părțile pot conveni ca angajatorul accepta demisia chiar în aceiași zi fără ca salariatul să mai lucreze 14 zile, fie acesta mai lucrează 14 zile, depinde... mai detaliat și de funcția pe care o ocupă salariatul, sau salariatul urmează a fi concediat, dacă există un asemenea temei și aceasta se dorește.
Ulterior încheiați un alt tip de contract cu cine doriți.

23 april 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Nu trebuie sa fie depusa cerere de demisie, si nici sa fie emis ordin de concediere.

Nu trebuie ”reziliere”.

Salariatul si Angajatorul trebuie sa incheie un Acord de incetare a contractului individual de munca, in temeiul art. 82prim din Codul Muncii, cu efect imediat, fara formalitati suplimentare.

23 april 2019