Rezoluțiunea contractului de înstrăinare cu condiția întreținerii pe viață

04 november 2020 83

Tata a încheiat cu fratele meu 2 ani în urmă un contract de înstrăinare a imobilului cu intreținere pe viață. Anul trecut în octombrie fratele a decedat. Familia lui într-un an de zile nici nu s-a arătat și au refuzat să îndeplinească condițiile contractului. Tata vrea să desfacă contractul. Cum poate face acest lucru? Trebuie să se adreseze în judecată sau se poate face acest lucru la notar? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca există acordul comun al tatalui si a familiei fratelui decedat, e posibil prin intermediul notarului.

Daca nu există o posibilitate de soluționare amiabilă(la notar) atunci doar prin intermediul instanței de judecată.

05 november 2020