Ridicarea unei clădiri cu mai multe etaje pe hotarul dintre terenuri

05 february 2021 31

Bună ziua! Avem o casă în centrul raional, amplasată în centrul localității. Am deschis în aceasta o secție cofetărie, bar, schimb valutar. Toate actele sunt în regulă, funcționăm legal. Pe terenul vecin s-a aflat librăria raională, care demult nu funcționează. Peretele acestei librării este exact pe hotarul dintre terenuri - asa a fost construită demult. Acuma cineva a privatizat acea librărie și intenționează să o demoleze, iar în locul acesteia să ridice o clădire cu 4 etaje exact în acel loc. Legea le permite noilor proprietari ca după demolarea casei vechi să ridice atâtea etaje pe hotarul dintre terenuri. Clădirea menționată va închide lumina la casa noastră. Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Potrivit art. 598 din Codul civil, orice construcţie se poate face de către proprietarul terenului vecin numai cu respectarea unei distanţe minime de hotar de 60 cm faţă de linia de hotar. Iar dacă se demonstrează că construcţia respectivă va afecta drepturile dvs. atunci autoritatea publică locală nu... mai detaliat trebuie să elibereze autorizaţie de construcţie. De regulă aceasta se demonstrează prin expertize privind insolarea şi iluminarea naturală, şi se referă la spaţiile locuibile.

06 february 2021