Risc interdictie?!

22 march 2018 134

Mă aflu in Germania timp de 9 luni, nu am putut pleca la 3 luni in MD din motive proprii.
1) Aş putea să trec frontiera fără a primi interdictie, să plătesc vreo amendă? Sau e posibil să-mi fac pasaport alb aici in Schengen şi să trec frontiera?
2) Dar la frontiera risc să primesc interdictie pe ţară sau pe toată UE?

Jurist comments 3

Mihai Guțu
  • Advocate trainee

Riscati sa primiti interdictie de a calatori in spatiul Schengen pe o perioada de la 1-3 ani (interdictie aplicabil pe tot teritoriul UE).
Traversarea frontierei cu pasaport alb nu schimba nicidecum situatia, or, ati fost inregistrat in baza de date atunci cind ati intrat, si drept urmare, cind obtineti un... mai detaliat pasaport nou, se va depista ca ati incalcat regimul de sedere.

02 april 2018

Mihai, există vreo lege de procedură la acest capitol ? poţi să-dai sursa ?

04 april 2018
Mihai Guțu
  • Advocate trainee
03 may 2018