Să facem contract de vânzare-cumpărare ori de donație?

01 november 2018 54

Buna ziua. Suntem doi mostenitori. Mi s-a cerut o suma de bani in schimb la 1/2, adică ii dau banii și ea îmi lasă partea ei. Cum sa procedez? Să facem contract de vânzare-cumpărare ori de donație?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Contract de vânzare-cumparare, dacă vorbiti despre un bun anumit din masa succesorală.
Renunțare la succesiune, dacă e unicul bun din masa succesorală și dacă va încadrați încă în termenul de 6 luni de la deschiderea succesiunii.

02 november 2018