Sa mai inchei contract cu avocatul?

20 may 2019 32

Am apelat la un avocat sa-mi apere interesele. Acesta trebuia sa trimita o referinta (ca sa nu pierd timp) la Curtea de apel (dupa 30 zile de la hotarare cu motiv ca nu am primit scrisori, nu m-am aflat in sat). Am dat un avans de 25%. Contract inca nu am semnat. Dupa 10 zile, avocata imi zice sa-i dau toti banii, apoi va depune aceasta referinta. Mi-a mai spus ca cererea ar putea fi refuzata. Si atunci cum sa procedez?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă sunteți încă în termen adresați-vă la un alt avocat și oficializați relațiile dintre dvs și acesta printr-un contract din start cu depunerea referinței de către avocat în mod urgent, iar cu referire la avocatul din speță formați o plângere la Comisia de etică și disciplină a avocaților invocând... mai detaliat toate pretențiile, în principal faptul că a luat de la dvs un avans fara încheia cu dvs un contract de asistență juridică.

Totodată, referința o veți putea depune și la etapa pregătitoare a ședinței de judecată motivând că abia atunci ați încheiat un contract de asistență juridică cu un avocat care sa va reprezinte interesele.

20 may 2019