Salarii restante

21 july 2020 63

Buna ziua. Ce se poate de întreprins în cazul în care o companie nu achita salariul angajaților mai bine de 4 luni? Doar soțul este angajat, soția se afla in concediu de maternitate.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Natalia,

Depuneti o plingere la angajator, ulterior depuneti o actiune in judecata. La fel, depuneti o plângere la inspectia muncii.

21 july 2020
Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
Sesizați Inspecția Muncii mai întîi, apoi cu actu de verificare vă adresați în instanță. Litigiile de muncă se examinează prioritar.

22 july 2020