Salariu calculat diferit pentru doi angajati cu functii similare

10 february 2021 27

Buna ziua. Am o întrebare: eu primesc salariu 5.000 lei și am 20 ani vechime in munca. Am o colega de lucru care are o funcție ca a mea, are vechime in munca ca si mine, dar primeste salariu 7.000 lei. Ambii detinem categoria superioara. Vreau să știu daca un jurist ar putea sa ma ajute? Poate contabilii noștri nu calculează corect? Vreau să angajez un jurist pentru soluționarea problemei.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua, dacă e astfel cum spuneţi dvs. este evident că este un caz de discriminare. Trebuie să concretizaţi poate a doua funcţie are mai multe atribuţii şi de aceea este diferenţa de salariu. Cereţi explicaţii de la angajator, dacă nu se rezolvă adresaţi-vă la Consiliul pentru prevenirea şi eliminarea... mai detaliat discriminării şi asigurarea egalităţii.

12 february 2021