Salariu de tanar specialist sau nu?

08 january 2019 629

Buna ziua! Am o intrebare: m-am angajat in 2015 dupa absolvirea Universitatii de Stat Ion Creanga, la liceu in calitate de invatatoare si am activat in institutie 7 luni, dupa care am plecat in concediu de maternitate, acum am revenit la serviciu peste 2 ani de concediu de ingrijire a copilului. Vreau sa stiu daca la moment sunt considerata tanar specialist care trebuie salarizat cu o norma didactica de 13,5 ore sau cu norma didactica de 18 ore? Va multumesc pentru receptivitate!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Victoria,

În acord cu prevederile art. 1 Codul Muncii al RM „tînăr specialist” este absolvent al instituţiei de învăţămînt superior, mediu de specialitate sau secundar profesional în primii trei ani după absolvirea acesteia.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326757

08 january 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Potrivit art. 134 alin (7) din Codul Educației,
În primii trei ani de activitate pedagogică, cadrele didactice din instituţiile de învăţămînt general publice beneficiază de sprijin pentru inserţie profesională, inclusiv de reducerea la 75% a normei didactice pentru un salariu de funcţie, precum şi de asistenţă din... mai detaliat partea cadrului didactic mentor.

Conform art. 76 litera a) din Codul Muncii,
Contractul individual de muncă se suspendă în circumstanţe ce nu depind de voinţa părţilor în caz de:
a) concediu de maternitate;

Iar potrivit art. 75 Codul Muncii,
Suspendarea contractului individual de muncă presupune suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor salarialе (salariu, sporuri, alte plăţi) de către angajator.

Din conținutul normelor juridice invocate, Legea poate fi interpretată în sensul în care, perioada care v-ați aflat in concediu de maternitate (care include și concediul de ingrijire a copilului pînă la vârsta de 3 ani) - nu reprezintă perioada "de activitate" în calitate de cadru didactic, respectiv, nu se include în perioada primilor 3 ani de muncă în care aveti dreptul prevazut la art. 134 alin. (7) Codul Muncii, citat mai sus.

Or atât Codul Educației, cât și Convenția Colectivă, se referă NU la tinerii specialiști (în sensul Codului Muncii), dar la persoanele care activează în primii 3 ani, indiferent de momentul când au absolvit studiile.

Foarte probabil că instituția de învățământ unde activați să interpreteze că au trecut 3 ani (incluzând, astfel, perioada aflării în concediul de maternitate). Dar, Dvs puteti depune o cerere în scris la angajator, indicând motivele menționate mai sus, iar în caz de refuz vă puteti adresa în instanța de judecată.

08 january 2019