Salon de frumusețe / Patentă VS SRL

14 october 2018 135

Salut. Se dă un salon de frumusețe, unde personalul lucreaza pe baza de patente, avem scaune pe care le dam in chirie, de asemenea doar la cei care au patenta. La un moment dat am avut o situatie cand o clienta a cerut bon de casa, pentru machiaj si coafura. Am cautat pe net dar cam nu am gasit informatie... patenta, necesita si un aparat de casa? Putem sa eliberam cecuri? Care este procedura? Sau... este mai bine de infiintat un srl, in care angajam mesterii oficial cu salarii si restul.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Eugen,
Deținătorii patente de întreprinzător nu dețin aparat de casa și nu eliberează bon de casă.
Daca venitul depășește 300000 lei/an urmează să vă reorganizati activitatea.

14 october 2018

Mersi Igor, dar
apare alta intrebare, daca nu duci evidenta cu bon de casa, de unde se ia suma de 300 de mii? cine controleaza aceasta reorganizare?

14 october 2018