Sarcina nedorita

07 december 2018 45

Buna. Sunt baiat, am 24 ani am avut relatii cu o fata cu varsta de 20 ani. Ea are un copil mic de la alt barbat, dupa un timp am inteles ca nu merge relatia si am incheiat-o. Acum ea ma deranjeaza si imi spune ca e insarcinata, dar eu nu doresc sa fiu cu ea, nici sa o cunosc. Ce pot face? Ea a spus ca lasa copilul.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Ion,

Odată ce nu aveți încheiată căsătorie, nu aveți obligații reciproce unul față de altul. Cu privire la copil, legea prevede că paternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare... mai detaliat civilă.

Dacă copilul este născut din părinţi necăsătoriţi între ei şi în lipsa declaraţiei comune a părinţilor sau a tatălui copilului, paternitatea se stabileşte de către instanţa judecătorească în baza declaraţiei unuia dintre părinţi, a tutorelui (curatorului) copilului sau a copilului însuşi la atingerea majoratului.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

10 december 2018